/Files/images/2022-2023/6259196e2c7ec412339488.jpg

Як не стати жертвою блискавки під час грози?

Правила безпечної поведінки під час грози

/Files/images/may_2020/IMG-9c5378ef58ed5c5451e2216f95d5f412-V.jpg

Влітку сильна спека в Україні чергується із грозами – типовим атмосферним явищем теплої пори року. Найнебезпечнішими під час грози є розряди блискавки, температура якої може перевищувати 30 тисяч градусів за Цельсієм – це приблизно в 5 разів більше за температуру на поверхні Сонця. У середньому блискавичний розряд поширюється зі швидкістю понад 190 тисяч км/с, а його довжина становить 3-4 км. За статистикою, щороку в світі від удару блискавки гинуть до 3000 людей. У зв’язку з цим рятувальники в черговий раз нагадують громадянам правила безпечної поведінки в грозу.

Під час грози, якщо ви перебуваєте вдома, зачиніть усі вікна та двері. В приміщенні не повинно бути протягу, що як магніт притягує кульову блискавку. Тримайтеся подалі від електроприладів, антен, проводів – всі вони притягують розряд.

Якщо ви перебуваєте на вулиці, уникайте високих дерев, металевих парканів, стін, біля яких ростуть дерева.

Якщо ви опинилися в лісі, не ховайтеся від грози на узвишші. Знайдіть низькі дерева, що стоять поряд. Ховатися під одиноким високим деревом небезпечно для життя. Ні в якому разі не бігайте й не плавайте. Зверніть увагу на місцевість: якщо на деревах помітні сліди від потрапляння блискавки, отже, ґрунт навколо має високу провідність електрики, і блискавка б’є туди постійно. Дуб, тополя, сосна та ялина найбільш уразливі для розрядів електрики, найменше – верба, клен та кущі.

Якщо ви опинилися в полі, знайдіть заглиблення в землі. Воно повинно бути сухим – волога земля сильніше проводить електрику. Якщо поблизу немає сухого заглиблення, сховайтеся в мокрій землі, але не лягайте в повний зріст.

Якщо гроза застала вас під час прогулянки на велосипеді чи мотоциклі, терміново зупиніться – це небезпечно. Коли ж ви знаходитеся в автомобілі, небезпека вам не загрожує. Але не забудьте зняти всі металеві антени з поверхні машини, які можуть притягувати розряди.

Запам’ятайте: всі електричні прилади, зокрема мобільні телефони, є своєрідними приймачами для кульових блискавок. Тому в жодному разі не користуйтеся ними під час грози, натомість негайно їх вимкніть.

Будьте розсудливі! Бережіть себе, своїх рідних і друзів!

Пам'ятка "Профілактика захворювань, що передаються водним шляхом!"

Саме літом найчастіше виникають та розповсюджуються інфекції шлях передачі яких є вода. Купання в відкритих водоймах загрожує інфекційними захворюваннями бо разом з нами там плаває безліч мікроорганізмів. К кишковим інфекціям відносяться дизентерія, сальмонельоз, брючний тиф, холера, гастроентерит, харчові токсикоінфекція, вірусний гепатит А, вірусні кишкові інфекції (аденовірус, рота вірус, норо вірус и т. д).

Ентеровірусні хвороби – гострі інфекційні захворювання, що викликаються кишковими вірусами з групи Коксакі і ECHO. Клінічні прояви різноманітні, частіше за усе пов’язані з ураженням центральної нервової системи, м’язів, міокарда і шкірних покровів. Серозний менінгіт — одна з поширених форм ентеровірусних хвороб, викликається усіма групами ентеровірусів, Коксакі В, ECHO. Спостерігається як у вигляді спорадичних випадків, так і у вигляді епідемічних спалахів. Починається гостро з підвищення температури тіла (до 39-40 °С) і симптомів загальної інтоксикації. До кінця 1-го або на 2-й день хвороби з’являються сильний головний біль, ригідність потиличних м’язів та ін. Можуть спостерігатися інші симптоми ентеровірусної інфекції (міалгія, висипання, ураження міокарда, гіперемія слизової оболонки зіва).

Гострий вірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання, що характеризується ураженням печінки, також може передаватись водним шляхом. Більшість випадків гепатиту А має типові симптоми та приводять до одужання. Перші ознаки захворювання з’являються, в середньому, через 30 днів (інкубаційний період при гепатиті А складає від 15 до 50 діб). Непокоїть погане самопочуття, температура, значно темніє сеча (колір стає схожим на міцно заварений чорний чай). Можна очікувати появи лихоманки, що супроводжується нудотою, блюванням, важкістю в області шлунка і правому підребер’ї, слабкість. Через кілька днів жовтіють склери, шкіра (жовтяниця), знебарвлюється кал.

Бактерії кампілобактера викликають досить важку кишкову інфекцію. Потрапляючи також через рот до шлунку, а потім і в кишківник, вони викликають у людини симптоми розладу шлунково-кишкового тракту. Для кампилобактеріоза характерна гострий головний біль, біль в м’язах, озноб, діарея до 10 разів на добу, блювота, підвищена температура тіла до 38 градусів.

«Сверблячка купальщика» або церкаріоз виникає після купання в водоймах, заражених церкаріями – личинками гельмінтів шистосом. Розрізнити цих паразитів в воді неозброєним оком майже неможливо. Їх довжина становить всього один міліметр. Дорослі гельмінти паразитують в кишківнику та печінці водоплавних і болотних птахів, їх яйця з послідом птахів потрапляють у воду; личинки, що вийшли з яєць, впроваджуються в прісноводних молюсків та равликів, залишаючи їх тіло через 5-6 тижнів. Саме після виходу з тіла равлика, ці паразити здатні викликати церкаріоз.

Шкіра вражається від впровадження в неї цих личинок при будь-якому контакті з водою. Коли вони потрапляють в організм людини, це призводить до досить серйозних наслідків, тому що виникають шкірні висипання, температура тіла може підвищитися. Причому не тільки при купанні в озерах, ставках і річкових заводях, але і при ходінні босоніж по мокрій траві біля водоймищ. Церкарії особливо активні в сонячні теплі дні.

Лямбліоз -захворювання органів травлення, викликане паразитичними найпростішими — лямбліями. Зараження відбувається через рота при потраплянні до організму забрудненої лямбліями води, а також при занесенні лямблій до рота брудними руками. У більшості випадків здорові люди можуть легко перенести потрапляння однієї чи двох таких личинок, але, якщо в організм потрапляє більше десяти цист лямблій, а у людини, наприклад, знижена кислотність шлункового соку, або він приймає препарати, які знижують її, це призводить до зараження.

Однією з небезпечних бактеріальних інфекції є лептоспіроз. Передається від тварин, вражає печінку і нирки. Починається з головного болю, високої температури, болів у животі. Інші симптоми – червоні очі і жовтяниця, біль у нижніх кінцівках. Бактерії потрапляють у кров через ранки і слизові оболонки.

Щоб відпочинок біля відкритих водойм був на користь, потрібно дотримуватися кількох правил:

1. Місце для купання має бути чистим хоча б візуально, причому ще на березі.

2. Якщо ви захочети скупатися в штучні водоймі, де вода оновлюється повільно (наприклад в ставку ) і в якому купається дуже багато людей, то краще знайдіть інше місце: занадто багато інфекцій передається від людини до людини при тісному контакті, коли навколо тепло і мокро.

3. Пісок на пляжі не обробляється дезінфікуючими речовинами, тому на глибині в 5-6 сантиметрів є найбільш сприятливим середовищем для різних мікроорганізмів (переважно збудників грибкових інфекцій). Особливо небезпечний вологий пісок.

4. Якщо на березі водойми встановлені таблички, які вказують на те, що купатися заборонено, то порушувати це правило не можна.

5. Не можна купатися у водоймах, біля яких є очисні споруди, заводи, фермерські господарства.

6. Уникай купання у водоймах, де живе багато водоплавних птахів. Це загрожує забрудненням води їх калом, а, значить, у ній багато мікробів і паразитів.

7. Не пити та не дозволяти дитині пити воду з річки, ставка чи озера. Стежити за тим, щоб чадо не заковтувало її під час купання.

8. Не можна купатися у непротічних водойма, бо в спеку в ній може розмножуватися кишкова паличка та інші настільки ж небезпечні для здоров’я мікроби.

9. Вагомий аргумент проти – вода яка цвіте.

10. Плаває сміття, особливо харчові відходи? Відмовтеся від купання!

11. Не варто купатися відразу після сильного дощу, коли весь бруд, пестициди та добрива стікають у водойми.

12. У воду в незнайомому місці входити слід обережно. Особливо там, де багато водоростей, а дно мулисте: у водоростях можна заплутатися, а під шаром мулу можуть знаходитися травмонебезпечні предмети.

13. Після купання обов’язково приймайте душ з милом, а ранки обробляйте спеціальними засобами.

14. Не купатися в місці відпочинку, якщо там вже були випадки захворювання.

Пам'ятайте, що міські фонтани, в яких вода циркулює по замкнутій системі, з яких п'ють тварини і в яких миються бездомні, - це дуже, ДУЖЕ погане місце для купання.

Бережіть себе та своє здоров'я. Купайтеся тільки в перевірених місцях!

/Files/images/jovten_2018/отруэння грибами 01.10.2018.jpg

За матеріалами газети "Вісті Водолажчини" №39 (10480) від 29 вересня 2018 року

/Files/images/yuyuiuiuiui - 0005.jpg

/Files/images/vst_vodolajchini/правила поведынки на води.jpg

№ 25 (10415 24 червня 2017 року

/Files/images/vst_vodolajchini/безпека руху на залізничних ререїздах.jpg

№ 26 (10416) 1 липня 2017 року

/Files/images/vst_vodolajchini/Сонячний дерматит.jpg

Слобідський край 8 липня 2017 року субота №54 (22486)

/Files/images/vst_vodolajchini/До грибного сезону готові.jpg

Слобідський край 29 червня 2017 четвер №51 (22483) /Files/images/vst_vodolajchini/Якщо отруїлися грибами.jpgСлобідський край 29 червня 2017 четвер № 51 (22483)

/Files/images/schen_2018/дотримання.jpgЗа матеріалами "Водолазький кур`єр" №44(1292) від 4 листопада 2017 року

/Files/images/schen_2018/правила ел.jpgЗа матеріалами газети "Водолазький кур`єр" № 40 (1288) від 7 жовтня 2017 року

/Files/images/schen_2018/гриби.jpgЗа матеріалами газети "Водолазький кур`єр" №40 (1288) від 7 жовтня 2017 року

/Files/images/schen_2018/остер.jpgЗа матеріалами газети "Водолазький кур`єр" №34 (1282) від 26 серпня 2017 року

Кiлькiсть переглядiв: 323

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.